Pencere imalatında en çok öne çıkan malzemeler ahşap, alüminyum ve PVC’dir.
Ahşap, yalıtım açısından iyi sonuçlar verebilmesine karşın sürekli bakım istemesi ve çabuk deforme olabilmesi ve maliyeti nedeniyle çok tercih edilememektedir.
Alüminyum ise yüksek mukavemetine karşın düşük yalıtıma sahip olması ve maliyetinin yüksek olması nedeniyle çok avantajlı değildir.
PVC pencereler ise iyi yalıtıma sahip olması, uzun yıllar dayanarak bakım gerektirmemesi, uygun tasarım ve destek elemanlarıyla yüksek mukavemetlere erişebilmesi, ahşap ve alüminyuma oranla daha düşük maliyeti sebebiyle en çok tercih edilen malzemedir.

PVC hakkında önemli bilgiler;
-Plastik üretiminde dünyadaki gaz ve petrol rezervlerinin sadece %4’ü kullanılmaktadır ve bunların sadece %1’i PVC için kullanılır. Dünyadaki bütün gaz ve petrol rezervlerinin %40’ı ısıtmada ve binalara enerji sağlanmasında kullanılmaktadır.
-PVC’nin temel bileşeni kaya tuzundan elde edilen klordur ve ham petrol, malzemenin sadece %43’üne karşılık gelmektedir.
-PVC pencereler eko-dengede ve eko-verimlilik analizlerinde sınıfının en üstünde yer almaktadır.
-Yeni PVC pencereler,50 yılın üzerinde bir hizmet ömrü sunmaktadır.
-PVC üreticilerinin çevresel konularda, ekolojik ve sürdürülebilir üretim süreçleri ile ilgili belirli taahhütleri bulunmaktadır.
-Pencerelerin PVC içeriği, PVC granüllerinin üretilmesi için geri dönüştürülmekte olup en az yedi defa daha pencere yapımında kullanılabilmektedir.

PVC Doğrama